Až 15 nároků máte v případě újmy na zdraví. Které to jsou?
V situaci dopravní nehody jsou si všichni vědomi existence povinného ručení viníka, které v takové situaci kryje škodu na vozidle. Avšak to, že stejné pojištění kryje také škodu na zdraví psychickém a mentálním už ví jen málokdo. V současné době si je veřejnost již ve větší míře vědoma nároku na bolestné, tedy odškodnění vytrpěné bolesti. Avšak nároků, které může člověk v případě újmy na zdraví žádat je mnohem více a níže Vám je osvětlíme.
A) TĚCHTO PRVNÍCH 12 NÁROKŮ MÁ OSOBA ZRANĚNÁ:
1. BOLESTNÉ
Jedná se o náhradu za vytrpěné bolesti v důsledku nehody samotné a následné zdravotní péče. Započítává se proto bolestné nejenom za např. otevřenou zlomeninu, ale také za šití, vytahování šroubů a případné další operace.
2. ZTÍŽENÍ SPOLEČENSKÉHO UPLATNĚNÍ
Tento nárok má kompenzovat zhoršení kvality Vašeho života – společenského, osobního, rodinného, pracovního – můžeme jej nazvat také trvalými následky. Pokud jste například kvůli komplikované zlomenině nohy byli nuceni přestat provozovat sport, který byl pro Vás buď obživou, či alespoň radostí, či byl spjat s pořádáním společných sportovních akcí a setkání, kterých se teď neúčastníte, máte dle okolností Vašeho případu nárok na odškodnění takové ztráty. Výše odškodnění trvalých následků vychází tedy nejen z rozsahu a závažnosti Vašeho zranění, ale také z rozsahu omezení, které zranění způsobilo ve Vašem současném životě.
3. OŠETŘOVNÉ
V situaci, kdy jste převezeni z nemocnice domů a jedná se o vážnější zranění, je velmi pravděpodobné, že se o Vás bude někdo starat (rodina či profesionální pečovatel), či vám alespoň pomáhat. Při zlomené noze je nakupování, cestování za lékaři a úřady, či starání se o domácnost náročné či nemožné. Proto Vám za pomoc, kterou jste si sehnali náleží náhrada ve výši nejčastěji 100,- Kč/hod až 130 Kč/hod.
4. CESTOVNÉ
V souvislosti se zraněním jste pravděpodobně cestovali k lékaři, na operace, na rehabilitace, ať už jste jezdili vozidlem svým, půjčeným nebo MHD, máte nárok, aby Vám tyto náklady viník proplatil. Výpočet cestovného pro naše klienty zpracováváme včetně opotřebení.
5. NÁKLADY LÉČENÍ
Ve spojitosti s léčením jste možná museli některé léky hradit sami zcela, či alespoň z části, či jste si museli kupovat speciální stravu, zdravotnické pomůcky apod. V případě, že Vám tyto léky či stravu předepsal lékař v souvislosti s Vaším zraněním máte nárok na náhradu takto vynaložených nákladů.
6. DALŠÍ NEMAJETKOVÁ ÚJMA
Tento nárok Vám kompenzuje případnou nemožnost účastnit se zásadních životních, rodinných či pracovních událostí. Patří sem například náhrada za strávení Vánoc v nemocnici, náhrada za obavy, když jste se nemohli starat o blízkou osobu, která na Vás byla závislá, nemožnost účastnit se zahraniční cesty, která měla být vyvrcholením Vaší dlouhodobé práce apod. I za takovou újmu ve Vašem životě Vám tak náleží odškodnění.
7. ZTRÁTA NA VÝDĚLKU PŘI TRVÁNÍ PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI
V době pracovní neschopnosti pobíráte nemocenské dávky, ale ty samozřejmě nedosahují Vašeho příjmu z doby, kdy jste chodili do práce, tento rozdíl Vám tak náleží jako náhrada ztráty na výdělku.
8. ZTRÁTA NA VÝDĚLKU PO SKONČENÍ PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI (A V PŘÍPADĚ INVALIDITY) TZV. RENTA
Skončením pracovní neschopnosti nemusí automaticky dojít k obnovení Vašich příjmů do výše, v jaké byly před nehodou. Také za toto období Vám přísluší náhrada, kterou pracovně nazýváme renta, která vám v závislosti na délce trvání následků zranění může být vyplácena až do věku 65 let, za což se považuje věk nástupu do důchodu.
9. NÁHRADA STUDENTOVI ZA PRODLOUŽENÍ STUDIA
V případě úrazu studenta, se mu v případě, že délka jeho studia byla prokazatelně prodloužena z důvodu úrazu a jeho léčení, vyplatí náhrada za odložení výdělečného období jeho života. Výše náhrady záleží na délce doby, o kterou se studium prodloužilo a na typu zaměstnání, které by po dostudování tato osoba vykonávala.
10. UŠLÝ ZISK OSVČ
Pokud jste OSVČ a měli jste před nehodou předjednané zakázky, které však nejste schopni naplnit v důsledku Vašich zranění, náleží Vám náhrada za prokazatelně ušlé podnikatelské příležitosti. Může se jednat např. o Smlouvu o dílo, kteoru nejste schopni naplnit a nemůžete tak získat odměnu, se kteoru jste počítali.
11. NÁHRADA ZA ZTRÁTU NA DŮCHODU
Vlivem snížení příjmů v důsledku úrazu dochází ke snížení důchodu, protože právě příjmy mají na výši důchodu přímý vliv. Zákon Vám tak v takovém případě přiznává nárok na doplacení takového rozdílu na důchodu.
12. NÁHRADA ZA POŠKOZENÍ ČI ZNIČENÍ VĚCÍ, PORANĚNÍ ZVÍŘETE
Tento nárok asi není potřeba vysvětlovat, jedná se o náhradu za poškozené či zničené oblečení, brýle, telefon apod. či poranění zvířete, které přepravujete, nikoliv zvířete případně sraženého.
B) TYTO 3 NÁROKY SE VZTAHUJÍ K OSOBÁM POZŮSTALÝM V PŘÍPADĚ SMRTI ČI ZVLÁŠŤ ZÁVAŽNÉHO ZRANĚNÍ POŠKOZENÉHO
1. NÁHRADA NÁKLADŮ NA POHŘEB
Jedná se o náhradu nákladů prokazatelně vynaložených na pohřeb, výzdobu, kamenické práce apod. Vyplácí se tomu, kdo tyto náklady vynaložil.
2. NÁHRADA ZA VYTRPĚNÉ DUŠEVNÍ ÚTRAPY
Jako náhrada za duševní strádání v případě smrti osoby blízké (či v případě jejího velmi kritického stavu (např. kóma)) se považuje nárok zákonem pojmenovaný jako duševní útrapy. Tento nárok popisujeme blíže v tomto článku, a proto na něj tímto odkazujeme.
3. NÁHRADA NÁKLADŮ NA VÝŽIVU POZŮSTALÝM
V situaci, kdy ten, kdo zemřel měl vyživovací povinnost vůči např. manželu či dětem, je tuto povinnost povinen plnit viník. Vychází se v případě jedné osoby z 50% čistých příjmů zemřelého, v případě více vyživovaných osob z 80% čistého příjmu s tím, že zde existují další limity takto vypočtené částky.
Orientovat se ve způsobu, jakým se jednotlivé nároky vypočítávají je základ pro dosažení maximálního odškodnění. Právě za tímto účelem poskytujeme klientům zastoupení a poradenství.