Kalkulačka bolestného z dopravní nehody v roce 2024
Byli jste účastníky dopravní nehody. Ať už jste byli v pozici řidiče, spolujezdce, cyklisty, chodce nebo dokonce cestujících v autobusové nebo tramvajové dopravě, tak máte nárok na bolestné. Co je to bolestné? Jak se počítá? A jaké nastaly změny pro rok 2024?
O tom se dočtete v našem článku a zde si můžete vyzkoušet také naši novou KALKULAČKU BOLESTNÉHO.
1) Bolestné a dopravní nehoda
Bolestné je nárok, který představuje finanční odškodnění za bolesti způsobené poškozením zdraví, jeho léčením nebo odstraňováním následků. Spočívá v tělesném nebo duševním utrpení. Každému zranění přísluší finanční náhrada. Stanovení její výše je úkolem odborného lékaře nebo znalce z oboru zdravotnictví. Vychází se zde z Metodiky Nejvyššího soudu ČR.
Tip: Nemusíte čekat na ukončení pracovní neschopnosti nebo ustálení zdravotního stavu. Náhradu lze uplatnit již při prvním ošetření nebo propuštění z nemocnice.
Za dopravní nehodu se považuje událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu. Nároky poškozeného však můžete žádat v případě, že za nehodu může druhá osoba z jejího povinného ručení a pokud jste nehodu způsobili sami, pak z havarijního pojištění, životní, úrazového či jiného podobného soukromého pojištění (musíte mít však takové pojištění sjednáno).
2) Výpočet a výše bolestného
Jak jsme již zmínili, tak pro výpočet bolestného po autonehodě se vychází z Metodiky Nejvyššího soudu. V ní je obsažen seznam zranění s bodovým ohodnocením každého z nich. V případě, že máte zranění více, body se sečtou.
Každý rok dochází ke změně hodnoty bodu, jelikož se vychází z průměrné hrubé mzdy za kalendářní rok, který předcházel dopravní nehodě. Tento způsob výpočtu má sledovat inflaci a zvyšovat na jejím podkladě výši bodu.
V případě bolestného za dopravní nehodu, která se stala v roce 2024 budeme vycházet z průměrné hrubé mzdy za rok 2023. Hodnota jednoho bodu bolestného v důsledku autonehody, která se stala v roce 2024 je prozatím ve výši 424,27 Kč (čeká se na statistická data za poslední čtvrtletí roku 2023).
Základní postup je takový, že na základě Vašich lékařských zpráv dokumentujících léčení a rehabilitace vypočítá znalec celkový počet bodů na bolestném. Celkový součet takto vypočtených bodů se pak násobí částkou, která se každý rok mění, protože vychází z průměrné hrubé měsíční mzdy za rok předcházející zranění, jak uvádíme výše.
Rok vzniku úrazu |
Částka za 1 bod |
2019 | 295,04 Kč |
2020 | 318,85 Kč |
2021 | 341,25 Kč |
2022 | 378,39 Kč |
2023 | 403,53 Kč |
2024 | 424,27 Kč |
3) Kalkulačka
Chtěli jsme Vám přiblížit způsob výpočtu bolestného v případě dopravních nehod, trestných činů a přestupků. Připravili jsme proto kalkulačku, na kterou se dostanete po kliknutí ZDE. Berte však prosím v úvahu, že tato kalkulačka Vám poslouží v případě jednoduchých zranění např. v případě, kdy máte zlomenou ruku. Pokud se jedná o soubor více zranění, která řešili různí lékaři na různých odděleních – obecně se takovým zraněním říká polytrauma – doporučujeme vyhledat znalce.
4) Jak si nárokovat bolestné
Pokud pro naše klienty chceme získat bolestné, musíme prokázat následující:
a) Doložit, že jste byli účastníkem konkrétní dopravní nehody.
Není zásadní, že viník dopravní nehody není znám, důležité je, že jsou důkazy o tom, že se nehoda stala. V případě, že došlo k újmě na draví, mají účastníci dopravní nehody navíc povinnost sdělit si své identifikační údaje a sepsat protokol o nehodě.
b) Prokázat, že v důsledku této dopravní nehody u Vás došlo ke zranění.
Vaše zranění a jeho léčení musí být zdokumentováno, proto doporučujeme ihned navštívit lékaře.
c) Prokázat v jaké výši nárokujete bolestné.
V tomto se odkazujeme na náš předešlý článek, který si můžete přečíst ZDE.
5) Spoluzavinění poškozeného
V důsledku spoluzavinění poškozeného dochází ke krácení odškodnění. V těchto případech doporučujeme využít služeb advokáta. Sledujeme vývoj judikatury v otázce spoluzavinění a zajištujeme klientům spravedlivé posouzení jejich případné viny na dopravní nehodě.
Nejčastější důvody spoluviny poškozeného:
- Překročení maximální povolené rychlosti;
- Nepoužití bezpečnostních pásů při autonehodě;
- Vědomá spolujízda s řidičem, který je pod vlivem alkoholu či drog;
- Spoluzavinění chodce při přecházení vozovky na nepřehledném úseku, mimo přechod, ve tmě;
- Jízda na kole bez helmy.
V některých jednoduchých případech – např. zranění žáka ve škole, Vám pro orientaci ohledně přibližné výše bolestného mohou pomoci naše rady v článcích a kalkulačka. Ve složitějších případech však doporučujeme využít služeb advokáta. Na tyto případy se specializujeme, věříme, že Vám tak na základě zkušenosti a ve spolupráci se znalci dokážeme poskytnout jistotu, že vyplacené odškodnění je stanoveno správně. V případě Vašeho zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat.