Mgr. Jiří Knotek, advokát27. 02. 2024Minut čtení: 3

Náhrada za vytrpěné duševní útrapy

V případě, kdy ve vaší rodině dojde ke smrti či zvlášť závažnému zranění způsobenému druhou osobou (dopravní nehoda, pracovní úraz apod.), máte nárok na odškodnění psychické bolesti plynoucí ze ztráty blízkého člověka. Tato psychická bolest je zákonem označována jako duševní útrapy. V tomto článku se budeme věnovat právě nároku, který souvisí s odškodněním rodiny v případě smrti a v případě zvlášť závažného zranění.

Nejste pojištěni? V případě dopravní nehody jsou tyto nároky hrazeny z povinného ručení, v případě pracovního úrazu z pojištění zaměstnavatele. Oba typy pojištění jsou povinné ze zákona.


1) Co jsou „Duševní útrapy“?

Duševní útrapy tedy můžeme charakterizovat jako nárok, který slouží k odškodnění nejbližších osob poškozeného. Měl by pozůstalým pomoci se vypořádat s prožívanými pocity strachu, utrpením, lítostí ze ztráty blízkého člověka, smutkem apod. V případě rodiny zvlášť závažně zraněného se jedná o pocity spojené s vědomím, že tato osoba byla trvale vyřazena z většiny sfér společenského uplatnění a změnila se v osobu trpící výjimečně nepříznivým zdravotním stavem. Nesmrtelná újma by měla být svou závažností srovnatelná s usmrcením blízké osoby.

Máte nárok na odškodnění, přestože Váš zármutek nepřeroste do poruchy normálních duševních funkcí – není tedy potřeba potvrzení od lékaře např. o depresivní poruše.

2) Kdy na ně vzniká nárok? 

Vznik nároku je spojen se smrtí či zvlášť závažným zraněním blízké osoby.

Co se rozumí zvlášť závažným zraněním?

Zákon definici neposkytuje, soudy však rozhodly, že o zvlášť závažné zranění se jedná v případě nejtěžších zdravotních poškození, zejména jde o kómatické stavy, závažná poškození mozku či o ochrnutí výrazného rozsahu, tj. o následky srovnatelné s usmrcením osoby blízké, kdy duševní útrapy příbuzných dosahují určité vyšší intenzity. Jedná se o duševní útrapy (smutek, pocity zoufalství a beznaděje, strach) spojené s vědomím, že tato osoba byla trvale vyřazena z většiny sfér společenského uplatnění a změnila se v osobu trpící výjimečně nepříznivým zdravotním stavem. Nesmrtelná újma musí být svou závažností srovnatelná s usmrcením blízké osoby.

Osoba blízká nemusí být u nehody přítomna, hlavním faktorem je, že ji prožité traumatické události spojené se ztrátou blízké osoby způsobují pocity smutku, beznaděje a mají tak vliv na její duševní stav, stejně jako osobní a rodinný život.

3) Kdo má nárok na odškodnění?

Zde je nutné rozlišit, zda se daná situace řeší dle občanského nebo pracovního práva.

A) Občanský zákoník

Dle občanského zákoníku připadá právo na odškodnění v případě dopravních nehod, trestných činů aj. V těchto případech náleží nárok na odškodnění duševních útrap:

    1. příbuzným v řadě přímé (předkům a potomkům),
    2. sourozencům,
    3. manželovi nebo partnerovi podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství,
    4. jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
    5. osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.

B) Zákoník práce

V případě pracovních úrazů se postupuje podle zákoníku práce, který nárok na odškodnění duševních útrap přiznává těmto osobám:

    1. manželům a partnerům (podle zákona o registrovaném partnerství),
    2. dětem,
    3. rodičům zemřelého
    4. dalším osobám v rodinném poměru, které újmu pociťují jako vlastní.

4) Jaká je výše náhrady?

Výše odškodnění je velice individuální a při jejím určování se nahlíží na mnoho aspektů. Dříve byly částky odškodnění pro úzký okruh rodinných příslušníků zákonem pevně stanoveny bez ohledu na reálný stav, to už však dnes neplatí a každý vztah se posuzuje.

Protože zákon sám postup stanovení částek neuvádí, vycházíme zejména z nálezu Nejvyššího soudu, který vymezil peněžní hodnoty, které mají sloužit pro stanovení výše odškodného v typově neutrálních případech. Poté je možno je snížit či zvýšit na základě toho, jaké skutečné vztahy mezi příbuznými panují, jak často se vídají, jak spolu tráví čas, co pro sebe navzájem představují. Odškodnění duševních útrap se tak nejčastěji pohybuje od částky 240.000, – Kč do 1 milionu.

Vzhledem k tomu, že výše odškodnění je závislá na doložení vztahů, doporučujeme vyhledat pomoc advokáta. Vzhledem k tomu, že v těchto věcech klienty dlouhodobě zastupujeme, orientujeme se v částkách, na které mají nárok a víme, čím jejich nároky podložit.

5) Po kom lze nárok uplatnit?

Nárok uplatňujeme především mimosoudně u pojišťovny viníka či zaměstnavatele. Pokud se jedná o trestný čin, uplatňujeme nároky také do trestního řízení, kterého se však naši klienti nemusí účastnit.

Jak jsme psali výše, není potřeba mít sjednáno vlastní úrazové, či životní pojištění. V případě dopravní nehody jsou tyto nároky hrazeny z povinného ručení, v případě pracovního úrazu z pojištění zaměstnavatele. Oba typy pojištění jsou povinné ze zákona.

Závěr

Finanční odškodnění za ztrátu blízkého člověka může poskytnout rodině prostředky, které jí umožní zvládat těžkou situaci bez nutnosti řešit navíc finanční problémy, když např. nejsou schopni docházet do zaměstnání.

Pokud se nacházíte v takto složité situaci, nebojte se požádat o pomoc. Jsme si vědomi toho, že řešení odškodnění za smrt či zvlášť závažné zranění blízké osoby je citlivou záležitostí a takto k řešení i přistupujeme. I to je důvodem skutečnosti, že nespolupracujeme s žádnými obchodníky, kteří pozůstalé aktivně vyhledávají. Chceme tímto a dalšími články zvýšit povědomí o nárocích plynoucích z těchto těžkých životních situací a umožnit tak všem si svobodně zvolit, jak věc budou řešit a zda mají zájem se nechat ve věci zastupovat.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Cestovné, ošetřovné, náhrada škody a nákladů léčení

Náhrada za ztrátu na výdělku

blank

Ztížení společenského uplatnění v důsledku pracovního úrazu