Mgr. Tereza Maňáková, advokátka24. 01. 2023Minut čtení: 3

Odškodnění pozůstalých při tragické dopravní nehodě

V rámci tohoto článku se budeme věnovat smutnému tématu, a to odškodnění duševních útrap pozůstalých v případě úmrtí příbuzného při dopravní nehodě. Je pochopitelné, že po takové tragické události nemá nikdo ani pomyšlení na řešení jakýchkoli záležitostí s pojišťovnou, natož s viníkem nehody. Povinné ručení viníka však kromě škody na vozidle kryje také náklady za náhradu duševních útrap poškozeného. Tato finanční kompenzace za utrpení způsobené náhlou smrtí blízkého člověka může rodině výrazně pomoci v mnoha ohledech, proto Vám v takové situaci nabízíme vysvětlení Vašich možností a zastoupení při komunikaci s policií, viníkem a pojišťovnou.

Občanský zákoník (§ 2959) výslovně stanovuje, že při usmrcení odčiní viník duševní útrapy:

  • manželu,
  • rodiči,
  • dítěti nebo jiné osobě blízké peněžitou náhradou, vyvažující plně jejich utrpení.

A) Kdo má tedy nárok na odškodnění?

Manžela, rodiče či děti podle výše uvedené definice určíme snadno, kdo je však „jinou osobou blízkou“? Jedná se o příbuzné v řadě přímé (kromě výše uvedených rodičů a dětí také vnoučata), sourozenec a partner a dále jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá osoba důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Tedy i za situace, že nebudete osobou výše vyjmenovanou, můžete spadat do kategorie oprávněných osob, pokud vztah mezi Vámi a zemřelým byl silný a dlouhodobý (jeho újmu pociťujete jako vlastní).

Okruh oprávněných osob lze tedy pro přehlednost rozdělit do několika kategorií:

  • manžel (registrovaný partner), rodič, dítě, osoba žijící ve společné domácnosti (např. dlouholetý druh),
  • sourozenci, prarodiče, vnoučata,
  • jiné osoby blízké – tety a strýcové, sestřenice a bratranci, osoby sešvagřené, rodiče manžela atp.,
  • osoby v poměru obdobném jako rodinném jsou také např. nejlepší kamarádi (jsme toho názoru, že do této kategorie patří nejlepší přátelé a snažíme se o tom přesvědčit i pojišťovny a soudy, protože tyto vazby bývají často pevnější než rodinné).

B) Jak se určí výše odškodnění?

Při určení výše nároku, který za své klienty uplatňujeme vycházíme z ustáleného názoru Nejvyššího soudu ČR, podle kterého by mělo v běžných typových případech odškodnění duševních útrap pro nejbližší příbuzné odpovídat 20násobku průměrné mzdy v národním hospodářství v roce předcházejícím dopravní nehodě.

Rok nehody Výše průměrné mzdy 20násobek prům. mzdy
2021 35 611,- Kč 712 220,- Kč
2022 37 839,- Kč 756 780,- Kč
2023 39 – 40 000,- Kč (předpoklad) cca 800 000,- Kč (předpoklad)

Výše uvedené tedy platí pro skupinu citově nejblíže spjatých osob, jakými jsou např. rodiče, děti a manželé. Tato částka předpokládá typově neutrální vztahy v rodině. Jak si takové vztahy představit? Jedná se o vztah předpokládaný v běžné rodině, rozhodná je tak blízkosti vztahu, četnost společně stráveného času či množství sdílených událostí. Jistě cítíme rozdíl mezi vztahem bratrů, kdy jeden z nich žije v zahraničí a účastní se pouze společných vánočních svátků, či bratry jejichž rodiny sdílí řadový dům, tráví společné dovolené a navzájem si hlídají děti. Podle těchto kritérií se pak přiznaná náhrada v základní částce zvyšuje či snižuje.

C) Zejména jaké okolnosti mají vliv na výši odškodnění?

  • intenzita vztahu se zemřelým,
  • věk zemřelého a pozůstalých,
  • hmotná závislost pozůstalého na usmrcené osobě,
  • zvlášť traumatizující způsob usmrcení blízkého,
  • pozůstalý byl očitým svědkem usmrcení,
  • postoj viníka nehody (lítost, náhrada škody, omluva aj.),
  • majetkové poměry viníka (ne vždy),
  • míra zavinění, ev. míra spoluzavinění usmrcené osoby (např. usmrcený neužil pás)

D) Částka cca 800 tisíc je tedy pro rodiče, děti a manžele, ale co ostatní blízké osoby?

Zákon myslí i na širší okruh příbuzných a osob blízkých, i u nich však záleží na intenzitě jejich vztahu se zemřelým. Obecně lze říct, že čím vzdálenější příbuzenský vztah, tím je náhrada nižší. Výchozí částky náhrad se tak mohou pohybovat u 14násobku průměrné mzdy v roce předcházejícím dopravní nehodě pro sourozence, prarodiče a vnuky a 8násobku pro ostatní osoby – bratranci, snachy, švagrové atp.

E) Při nehodě došlo k úmrtí v rodině – co mám dělat?

Jak z článku vyplývá, není snadné se v této problematice orientovat, neboť výše náhrady duševních útrap jednotlivých osob závisí na rozhodovací praxi soudů a na správném posouzení všech významných faktorů. Další záležitostí je pak potřeba rozhodující skutečnosti prokázat a v neposlední řadě může být náročné se zorientovat v trestním řízení, které je ve věci nehody vedeno. Jsme přesvědčeni, že zastoupení advokáta přinese v takové situaci klid, jistotu a přehled nad celou situací

Blízkou osobu žádná kompenzace nenahradí, může Vám však napomoci v budoucnu při zajištění Vašich potřeb či potřeb Vaší rodiny. Až budete sami připraveni, neváhejte nás kontaktovat a vše vyřídíme za Vás. Naši práci děláme profesionálně, efektivně, ale stejně tak lidsky a citlivě.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Cestovné, ošetřovné, náhrada škody a nákladů léčení

Náhrada za ztrátu na výdělku

blank

Ztížení společenského uplatnění v důsledku pracovního úrazu