Spoluvina na dopravní nehodě a výše pojistného plnění
Možná se nacházíte v situaci, kdy si nejste jisti, jestli si můžete nárokovat odškodnění z dopravní nehody, když jste svým jednáním dopravní nehodu částečně zavinili.
Není výjimečné, že během šetření dopravní nehody vyjde najevo, že na dopravní nehodě má podíl více řidičů, případně projíždějící cyklista nebo procházející chodec.
Příklad č. 1: Může dojít k situaci, kdy jeden z řidičů nedal přednost druhému řidiči, který však také pochybil tím, že významně překročil rychlost a došlo ke srážce.
Příklad č. 2: Spoluvina může být určena také v situaci, kdy se poškozený nepřipoutá a dojde k nehodě.
Během řízení o dopravní nehodě se posuzuje, jaký vliv mělo jednání všech účastníků dopravní nehody na její následek (škoda na majetku a zdraví). Pokud tedy někdo například významně překračuje rychlost nebo se nepoutá bezpečnostním pásem, tak podstupuje riziko, které pojišťovna odmítá hradit ve výši podsoupeného rizika.
Míra zavinění je nejčastěji posuzována znaleckými posudky, které simulují takovou situaci, která by nastala v případě, kdy by druhý řidič (či spolujezdec v případě nepoutání se pásy) neporušil dopravní předpisy (jel předepsanou rychlostí, byl připoután apod.).
Pojišťovna zhodnotila spoluvinu sama?
Pojišťovny mají své vlastní postupy a metodiky, kterými se snaží zjednodušovat si řešení velkého množství pojistných událostí. Spoluvinu proto mohou stanovit dle svých pravidel vyšší, než by ji stanovil soud. I když zákon neuvádí způsob, jak spoluvinu vypočítat, soudní rozhodnutí nám tato vodítka poskytují a pojišťovny by je měly respektovat. Pokud tedy nesouhlasíte či si nejste jisti, zda nejste nevědomky kráceni pojišťovnou, nabízíme Vám možnost obrátit na nás.
Proč je stanovení spoluviny při dopravní nehodě důležité?
Výše spoluviny ovlivňuje výši výplaty pojistného plnění celé pojistné události (všech Vašich nároků).
Příkladmo si to můžeme ukázat na situaci, kdy je bolestné vyčísleno částkou 250.000 Kč. Pokud by Vám byla za nepřipoutání stanovena spoluvina ve výši 50 %, potom byste měli nárok pouze na 50 % z této částky – tedy nárok by byl 125.000 Kč. Soudy však za nepřipoutání pásem v některých případech stanovují spoluvinu pouze ve výši 30 %, což činí 175.00 Kč pro Vás. Tedy na tomto příkladu bolestného můžete ztratit či naopak získat 50.000 Kč. Změna v určení míry spoluviny se projeví do výpočtu všech nároků, rozdíl tak může být mnohem výraznější.
Případy proto posuzujeme také s ohledem na případnou spoluvinu a snažíme se o co nejnižší možné krácení pojišťovnou.