Utrpěli jste zranění v důsledku trestného činu?
Situace, do které se nikdo nechce dostat. Stali jste se obětí trestného činu a jste zranění či máte psychické problémy v návaznosti na jednání pachatele. Je vedeno trestní řízení a Vy nevíte, jak máte postupovat? V tom případě čtěte dále.
1) O jaké trestné činy se může jednat a jak žádat o odškodnění?
Ať už jde o trestný čin ublížení na zdraví v jakékoli formě či jiné trestné činy, jejichž následkem je újma na zdraví, jako poškozený můžete již v rámci trestního řízení uplatňovat své nároky na náhradu škody a nemajetkové újmy.
Typicky jde o případy, kdy došlo k fyzickému napadení pachatelem, ale může jít také o pokousání psem, loupež s následkem zranění, obecné ohrožení aj.
Při uplatnění nároků je nutné dodržet zákonné podmínky:
- nároky řádně označit,
- nároky řádně zdůvodnit,
- vyčíslit požadované částky,
- vše uplatnit včas, tedy obvykle nejpozději do zahájení dokazování v rámci hlavního líčení u soudu.
Pokud výše uvedené podmínky nesplníte, nemohou být nároky (ač oprávněné) přiznány a Vy budete soudem odkázáni, abyste si tuto záležitost řešili v občanskoprávním sporu, což může být nákladné.
Pro uplatnění nároků na náhradu škody a nemajetkové újmy v trestním řízení je tak vždy vhodné využít profesionála, který Vaše nároky posoudí a zajistí, že budou využity veškeré prostředky pro jejich přiznání již v odsuzujícím rozsudku protipachateli. Spolupracujeme se znalci z oboru zdravotnictví, proto jsme schopni Vám zajistit znalce, který Vaši újmu posoudí, znalce současně uhradíme a tento náklad uplatníme proti pachateli.
V případě, že bude pachatel pravomocně odsouzen a v rozhodnutí mu bude uložena povinnost Vám uhradit odškodnění můžete se svých nároků domáhat u exekutora, pokud nebude chtít platit dobrovolně.
2) Jaká práva máte jako poškozený v trestním řízení?
Jako oběť trestného činu (poškozený) máte v rámci trestního řízení vedeném Policií ČR (zejména po zahájení trestního stíhání proti konkrétnímu pachateli) i další práva.
Kromě uplatňování nároků na náhradu škody a újmy na zdraví můžete např.:
- nahlížet do spisového materiálu,
- máte právo se účastnit úkonů v trestním řízení – např. výslechu pachatele či svědků (klást jim otázky),
- být přítomen hlavního líčení u soudu.
3) Máte z trestního řízení obavy?
Je možné, že máte strach být v rámci řízení vůči pachateli aktivní, je Vám nepříjemné jednat s policií, na soudě se nechcete s pachatelem setkat, nevíte, jaké nároky na odškodnění Vám náleží a jak je uplatnit.
Tomu rozumíme a nabízíme Vám pomoc a právní zastoupení v rámci trestního řízení při uplatňování Vašich nároků. V naprosté většině obstaráme záležitosti my sami a Vy budete mít klid a jistotu, že Vaše nároky byly uplatněny řádně a včas.