Mgr. Sára Budíková, advokátka03. 08. 2023Minut čtení: 6

Pracovní úraz I: Kdy se jedná o pracovní úraz? (teambuilding, úraz před začátkem směny a další)

Problematika pracovních úrazů je široké téma, při řešení otázky, zda v konkrétní situaci vznikl nárok na odškodnění pracovního úrazu a v jaké výši je potřeba často řešit níže vysvětlené problematické otázky, proto jsme se rozhodli rozdělit téma pracovních úrazů do více článků. Tohle je první z nich.

V tomto článku se budeme zabývat těmito základními tématy:

  1. Co je pracovní úraz? Je to i zranění při teambuildingu, zranění na cestě do práce, na pracovní cestě nebo na pracovišti ještě před začátkem pracovní doby?
  2. Co praktického vědět ještě předtím, než se Vám pracovní úraz stane, abyste nic nepodcenili?
  3. Jak probíhá řešení pracovního úrazu? S kým komunikovat? Jsou pro řešení nějaké lhůty? Uplatní za mě nároky zaměstnavatel?

1) CO JE PRACOVNÍ ÚRAZ?

Zákon uvádí, že se jedná o případy poškození zdraví nebo smrti zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.

Ale jak tomu tak v praxi bývá, obecná definice přináší více otázek než odpovědí, když se s její pomocí snažíme odpovědět na praktické situace každodenního života. Co tedy v praxi znamená „při či pro plnění pracovních úkolů“? Pokud pracujete ve skladu a dojde k úrazu např. pádem krabic, je to vcelku jasné, problém nastává v případech hraničních, o kterých píšeme níže. Vysvětlení najdeme v soudních rozhodnutí, ve kterých se soudy musely s touto otázkou vypořádat, aby mohly věc rozhodnout. Rozhodnutími jsme se probrali za Vás a připravili jsme Vám tento krátký přehled:

A) Úraz na teambuildingu/ úraz při události pořádané zaměstnavatelem

Soudní rozhodnutí stanovila, že úraz na společenské události jako je např. teambuilding a jemu podobné akce, je považován za úraz pracovní a jako takový je zaměstnavatel povinen jej odškodnit.

V této souvislosti je potřeba rozlišovat oficiální a neoficiální program. Z logiky věci chápeme, že zaměstnavatel může nést odpovědnost za zranění, která se stanou při akcích, která sám organizuje a dokáže tak předpokládat a odhadnout možné nebezpečí jednotlivých aktivit. Neformální společenský večer následující po oficiálním programu, může být součástí pracovní akce, pokud se Vaše přítomnost na takové akci očekává – např. zde utužujete vztahy se zákazníky, spolupracovníky, dodavateli – ač se může zdát, že se jedná o volný čas, pro Vás je to pouze další fáze povinného pracovního večera. To, co je od Vás očekáváno, jako pracovní povinnost a co je „osobního volno“ je zcela zásadní, protože zaměstnavatel odpovídá za Váš úraz pouze v rámci oficiálního programu, pokud se tak po jeho skončení rozhodnete s ostatními kolegy sjet divokou řeku, je případný úraz již Vaším problémem.

Z výše uvedeného vyplývá také to, že pokud Vám zaměstnavatel jako odměnu za kvalitně odvedenou práci zaplatí pobyt, ale organizujete si jej Vy, nejedná se v případě Vašeho úrazu o úraz pracovní, protože se nejedná o pracovní záležitost, kterou z podstaty věci ani zaměstnavatel neorganizuje a za Váš úraz neodpovídá.

B) Zranění na cestě do práce (práce a Vaše bydliště je v jedné obci, či se jedná o obec pravidelného pracoviště)

Pokud se vám stane úraz na cestě do práce či z práce, zákon přímo uvádí, že se o pracovní úraz nejedná, v takovém případě tak není zaměstnavatel povinen Vám nahradit újmu na zdraví.

I z tohoto pravidla existuje výjimka. Jakmile se totiž dostanete do místa zaměstnavatele, i když jste ještě na své pracovní místo nedošli, jedná se v případě úrazu o úraz pracovní.

PŘÍKLAD: může se tak jednat například o úraz po vstupu do areálu zaměstnavatele, kterým musíte projít při cestě na své pracoviště. Bezpečnost v areálu je v rukou zaměstnavatele, který tak odpovídá za Váš případný pracovní úraz.

C) Úraz na pracovní cestě (jedete z obce svého bydliště do jiné obce, která není místem Vašeho pravidelného pracoviště)

Jak je uvedeno v popisku je třeba rozlišovat, zda se jedná o cestu do práce, nebo o pracovní cestu. U pracovní cesty se část cesty, kterou zaměstnanec musí vykonat, aby se dostal do místa, které je cílem pracovní cesty, posuzuje jako cesta do zaměstnání a část jako úkon nutný před počátkem práce. Toto rozlišování je totiž nutné pro odškodňování pracovní úrazů.

Cesta z obce bydliště zaměstnance na pracoviště případně do místa ubytování v jiné obci, která je cílem pracovní cesty a zpět se posuzuje jako nutný úkon před počátkem práce nebo po jejím skončení. Úraz, který by se zaměstnanci přihodil při této cestě tak lze považovat za pracovní.

PŘÍKLAD: Ráno vyjdete z domu a uklouznete na chodníku na cestě na autobus, či do auta s tím, že jste chtěli jet mimo bydliště za klientem zaměstavatele, kde běžně nepracujete – nejedná se o pracovní úraz. Pokud však dojde k úrazu při cestě v dopravním prostředku, jedná se o pracovní úraz.

D) Úraz před nebo po pracovní době

I když se zaměstnavatelé snaží někdy poukazovat na to, že je nutné, aby se pracovní úraz stal v pracovní době, není to nutnou podmínkou. Ve většině zaměstnání je nutné dostavit se do prostor zaměstnavatele před začátkem pracovní doby, například kvůli převlečení. Pokud se Vám stane pracovní úraz na schodech do šatny/ze šatny, či pracujete přesčas z důvodu množství práce – bude se pravděpodobně jednat o pracovní úraz. Proč uvádíme pravděpodobně? Je vždy nutné přihlédnout ke konkrétní podmínkám (správná obuv, opatrný pohyb na označené kluzké podlaze apod.).

2) CO SE VYPLATÍ VĚDĚT PŘED TÍM, NEŽ SE VÁM STANE PRACOVNÍ ÚRAZ?

Je běžné, že dokud se Vám nestane úraz, nenabouráte, či neřešíte škodu na vytopeném bytě, máte pouze přibližnou představu o tom, co byste dělali, kdybyste se do takové situace dostali. V některých situacích Vám poradíme přes telefon, v jiných se Vám vyplatí, když prostě víte.

Věci se při pracovním úrazu seběhnou rychle a na poradu není čas, rada právníka se zdá mnohdy jako zbytečně vyhozené peníze, pak však vznikají problémy, které někdy již napravit nejdou vůbec, či komplikovaně.

Pokud byste si z celého tohoto článku měli něco zapamatovat – je to těchto 5 kroků, které bychom mohli nazvat jako „Co dělat při pracovním úrazu“:

A) Všechno hlaste

Pokud Vám praskne v koleni, lupne v uchu, spadnete na kostrč, zakopnete a upadnete na rukuvždy to hlaste. Může se Vám zdát, že se jedná o hloupost, že jste vlastně v pořádku, nohu jste rozhýbali, nic Vás nebolí. Často se však stane, že druhý den se takoví lidé těžko zvedají z postele, volají lékaři, jedou na rentgen a začínají řešit pracovní úraz až v této chvíli. Nic není nahlášeno, úraz nikdo neviděl, k lékaři šli až druhý den. Dokázat, že se jedná o pracovní úraz je těžké, mnohdy nemožné.

Řekněte to kolegovi a nadřízenému – pokud nevíte, komu to říct, zeptejte se už teď Vašeho zaměstnavatele. Pokud chcete kvůli úrazu opustit místo práce a jet do nemocnice, přivolat si záchrannou službu, řekněte to všem, koho máte po ruce, pokud nadřízený není přítomen, napište mu zprávu, ve ketré napíšete, co se Vám stalo a že je nutné se podrobit vyšetření, dále jej o všem informujte.

B) Jděte ihned k lékaři a nebagatelizujte své zranění

Nezsnažte se znít lépe, než jak se skutečně cítíte, pokud Vás cokoliv bolí, i když si nepamatujete, že byste na to místo upadli, řekněte o tom lékaři. Neuvádějte, že Vás něco přestává bolet, pokud to není pravda. Zůstaňte doma a lečte se, dokud je to možné.

C) Před nástupem zpět do práce se podrobte vyšetření pracovního lékaře

Při delší pracovní neschopnosti je zaměstnavatel povinen Vás poslat na lékařské vyšetření, které má zjistit, zda jste dále schopni vykonávat svou práci. Pokud Vy sami máte pocit, že nejste schopni, či Vás zaměstnavatel na takové vyšetření neposlal – sami to navrhněte.

Pokud již neste schopni vykonávat tutéž práci jako před úrazem, je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou vhodnou práci. Pokud jinou vhodnou práci pro Vás nemá, ukončí s Vámi pracovní poměr výpovědí, kde uvede jako důvod pracovní úraz a vy máte nárok na 12 měsíčních mezd.

3) JAK PROBÍHÁ ŘEŠENÍ PRACOVNÍHO ÚRAZU?

Po nahlášení pracovního úrazu je potřeba informovat zaměstnavatele o tom, jaké nároky uplatňujete. Jednotlivé nároky uvádíme ZDE. Pokud nároky neuplatníte a nemáte zaměstnavatele, který Vám bude aktivně radit, nároky Vám pojišťovna zaměstnavatele sama od sebe nevyplatí.

Pojišťovna následně prošetří veškeré podklady a uplatněné částky a zašle vyjádření zaměstnavateli, zda s ním souhlasí, ten následně pošle toto vyjádření Vám. Vy tedy komunikujete se zaměstnavatelem, který řeší pracovní úraz se svou pojiš’tovnou.

Konkrétní lhůtu pro řešení pracovního úrazu pro zaměstnavatele zákon neuvádí, přiměřenou lhůtou může být různá doba vzhledem k druhu pracovního úrazu a jeho okolnostem, kdy není např. zřejmé, zda se jedná o pracovní úraz, či jak byl způsoben.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Cestovné, ošetřovné, náhrada škody a nákladů léčení

Náhrada za ztrátu na výdělku

blank

Ztížení společenského uplatnění v důsledku pracovního úrazu